Napjainkban újra virágkorát éli a tapétázás. Nem elég, hogy a gyártók rengetegfajta alapanyagú, színű, mintázatú és stílusú remekművel állnak elő, még kiegészítő termékek széles választékával is előrukkolnak. Ilyen gyártmány a bordűr is.
Eredetileg a bordűrt, vagy más néven szegélycsíkot a tapéta és a mennyezet, vagy a tapéta és a padló elválasztásához használták, de a 21. században már sok más kreatív ötletnek is teret ad. Játékosan alkalmazva ajtókat és ablakokat keretezhetünk körbe vele, de ez inkább gyerekszobákban mutat jól, továbbá kiemelhetünk vele jelentéktelenebb falfelületeket. Leggyakrabban színelválasztó vonalként szokták a falra tenni, mely megoldható vízszintesen vagy akár függőlegesen. Tapétára, vagy festett felületre egyaránt ragasztható, de minden esetben a javasolt útmutató szerint kell felhelyezni. Ha vízszintes szegélycsík mellett döntünk, akkor az úgy néz ki igazán takarosan, ha teljesen körbefuttatjuk a helyiségben, míg a függőlegesnél oda kell figyelni, hogy indokolt helyre rakjuk. Például függőleges bordűrrel egy nagyobb méretű hálószobát kettéválaszthatunk, melynek végeredményeképp két különböző hangulatú zugot kaphatunk: az egyik részben helyezhetjük el az ágyat, a másikban pedig egy könyves szekrényt, mellette olvasó lámpával és egy kényelmes fotellel. Ez alapján a gyerekszobában is kialakíthatunk egy alvós részleget, és egy játszó sarkot például.
Mivel különböző szélességekben gyártják, fontos tudni, hogy a keskenyebb bordűr látszatban megnöveli a belmagasságot, a szélesebb pedig csökkenti. Mintáját tekintve egyszínű szegélycsíkok nem igazán kaphatóak, ellenben virágokkal, geometrikus formákkal, konyhákhoz kapcsolódó motívumokkal, illetve gyerekeknek szóló díszítéssel ellátott bordűrök széles tárháza áll az érdeklődök részére. Gyakorlatilag mindenféle helyiségbe illő, valamint gyerekek és felnőttek részére is megfelelő díszcsíkok könnyedén beszerezhetőek már.
Felragasztása nem egy nagy ördöngösség, magunk is meg tudjuk csinálni. Első lépésként meg kell tisztítani a kiszemelt falfelületet a zsírtól, a portól és egyéb szennyeződésektől. Ezután vízmérték segítségével precízen be kell jelölni a bordűr helyét. A megfelelő típusú ragasztóval egyenletesen bekent csíkot egy belső saroktól indulva tanácsos elkezdeni felhelyezni, ügyelve a minta folytonosságára. Végső simításként tapétasimító kefével el kell távolítani a ragasztás során esetlegesen keletkezett levegőbuborékokat. A ragasztó fajtája attól függ, hogy milyen felületre kell felhelyeznünk a díszcsíkot. Ha műanyag bevonatú tapétára akarjuk feltenni, akkor speciális bordűr ragasztóra lesz szükségünk, egyébként a hagyományos tapétaragasztó is megfelelő. Léteznek öntapadós szegélycsíkok is, melyeket hasonló módon kell feltenni, mint a másik fajtát, csupán annyi a különbség, hogy ennek már eleve van egy ragasztós felület a hátulján. Ennél tehát apránként kell haladni, egyszerre körülbelül csak egy 10 cm-es darabról szabad lehúzni a hátulját, majd ha azt felragasztottuk, akkor folytathatjuk tovább a műveletet. A végén egy száraz ruhával vagy szivaccsal a közepétől a szélei felé irányuló mozdulatokkal ki kell simítani, és ügyelni arra, hogy mindenhol megfelelően feltapadjon.
Árát tekintve nem túl nagy kiadás, és emellett könnyedén fel is helyezhető, de végül mégis nagyot fog dobni a helyiségek hangulatán. Festett és tapétázott felületre egyaránt feltapad, így emiatt nem kell aggódnunk, csupán a megfelelő típusú ragasztó beszerzéséről ne felejtkezzünk el.